Farklı Diyarlarla Kültür Sanat Etkinlikleri


4 Mayıs 2016

Uluslararası Ofis ile Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığının organize ettiği Kültür ve Sanat Etkinliklerinde, el sanatları uygulamalarından konserlere, uluslararası öğrencilerin ilginç danslarından ok atışlarına kadar birçok aktivite gerçekleştirildi.

Uluslararası öğrencilerimizin ülke tanıtım stantlarıyla yer aldığı, geleneksel Türk sanatları dallarında yapılan uygulamalarla zenginleşen; TÜMER Öğrenci Korosu, Uluslararası Öğrenci Korosu ve Bağcılar Belediyesi Engelliler Sarayı Korosu konserlerinden ve öğrenci kulüplerinin aktivitelerinden oluşan Kültür Sanat Etkinlikleri, Haliç Yerleşkesi’nde düzenlendi.

Mütevelli Heyet Başkanımız İsmail Gerçek, Rektörümüz Prof. Dr. Musa Duman, Genel Sekreterimiz Alim Türkyılmaz ve fakülte dekanları ile akademisyenlerimizin de katıldığı etkinliklerde öğrenciler, Geleneksel Türk Sanatları Bölümü hocalarının desteğiyle gün boyu; hat, kaligrafi, ebru, grafiti, yazma baskı, çömlek uygulama gibi birçok sanat dalını deneyimleme fırsatı buldular ve sahne performansları ile keyifli dakikalar geçirdiler.

Etiyopya, Fas, Mısır, Sudan, Afganistan, Malezya, Endonezya, Uygur Özerk Bölgesi, Arnavutluk, Kosova, Bosna Hersek, Makedonya, Batı Trakya, Azerbaycan, Özbekistan, Filistin ve Suriye’den gelen öğrencilerimiz; ülke tanıtım stantlarında belirgin özelliklerinin yanında geleneksel danslarını, yemeklerini ve sanatlarını ziyaretçilerle paylaştılar. 

Stant ile temsil edilen ülkelerin yanı sıra Çat, Cezayir, Senegal, Pakistan, İran, Bulgaristan, Cibuti, Tunus, Kazakistan, Somali, Libya, Irak, Ürdün, Pakistan, Bangladeş, Yemen ve Suudi Arabistan’dan gelen öğrencilerimiz de etkinliğe dansları ve müzikleri ile katıldılar.  Bilim Tarihi Kulübü verdiği okçuluk eğitimi ile gün boyu en ilgi çeken kulüplerden biri oldu.